ایران صفر دلار

سود سالانه قطر از ال.ان.جی(Liquefied Natural Gas) پارس‌جنوبی 140میلیارد دلار؛ ایران صفردلار

اقتصاد > انرژی  - قطر از سال جدید میلادی سالانه حدود 140 میلیارد دلار از محل فروش ال.ان.جی پارس‌جنوبی سود می‌کند.

در حالیکه هنوز هیچ یک از سه طرح ال.ان.جی ایران به مرحله اجرا نرسیده اند و بعید به نظر می رسد که طی 5 سال آینده نیز به بهره برداری برسند قطر امسال با افزایش تولید سالانه ال.ان.جی خود از گنبد شمالی (پارس جنوبی ) حدود 140 میلیارد دلار سود عاید کشورش خواهد کرد.

این در حالی است که در حال حاضر تولید سالانه ال.ان.جی قطر حدود 45 میلیون تن در سال اعلام شده که قرار است طی سه تا چهارماه آینده با بهره برداری از طرح های جدید این کشور ، تولید سالانه گاز مایع شده این کشور از گنبد شمالی به 77 میلیون تن برسد.

بنابراین با محاسبه میانگین سود این کشور از هر میلیون بی تی یو حدود 4 دلار طی سال های گذشته قطر سالانه از محل فروش ال.ان.جی گنبد شمالی و یا همان پارس جنوبی ، حدود 80 میلیارد دلار سود عاید کشورش کرده است که این رقم با توجه به افزایش تولید این کشور در سال 2010 ، در خوشبینانه ترین حالت به 140 میلیارد دلار خواهد رسید.

این در حالی است که رقم 4 دلار در هر میلیون بی تی یو نازل ترین قیمتی است که می توان از آن برای محاسبه سود فروش ال.ان.حی قطر مبنا قرارداد چرا که در حال حاضر به طور میانگین در خوشبینانه ترین حالت هر میلیون بی تی یو ال .ان.جی قطر حدود 11 دلار بفروش می رسد که در صورت کسر 3 دلار بابت هزینه تولید و ترانزیت حدود 8 دلار باقی می ماند که این رقم به دلیل نوع قراردادهای گاز قطر بین شرکت توسعه دهنده فاز مذکور و دولت قطر به طور مساوی تصمیم می شود بنابراین محاسبه رقم 4 دلار در هر میلیون بی تی یو سود خالصی است که نصیب دولت قطر می شود.

براساس این گزارش ، این در حالی است که در حال حاضر اجرای طرح های مختلف تولید «ال ان جی» پارس جنوبی به دلیل پیچیده شدن مذاکرات با طرف های خارجی متوقف مانده است. بنابراین گزارش هم اکنون تجارت جهانی «ال ان جی» به بیش از 185 میلیون تن در سال افزایش یافته اما ایران با وجود داشتن بیش 27 تریلیون متر مکعب ذخیره گازی تاکنون نتوانسته سهمی از این بازار سودآور را نصیب خود کند.

عبدالمحمد دلپریش مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت نفت هم اخیراً با بیان اینکه در برنامه پنجم توسعه هیچ گونه سهمی برای تولید «ال ان جی» دیده نشده، رویای پیوستن ایران به جمع کلوپ صادرکنندگان «ال ان جی» را حداقل برای پنج سال آینده به حالت تعلیق درآورده است.

منبع: http://www.khabaronline.ir/news-33836.aspx

 

پ.ن باربط: و میلیون ها متر مکعب گاز مملکت خودمون که داره فلر میشه (یعنی هدر میشه) و میلیون ها متر مکعب گازی که جاش وارد میشه!!!

و در همون سایتی که کلی از گازش فلر میشه به دلیل سال "اصلاح الگوی مصرف" یه ردیف از لامپ های مهتابی موجود باز میشوند..................

پ.ن باربط یا بی ربط: حقیقت اینه که از این خبرا کم نیست. ولی خودم حرفم نمیاد. یعنی حرفم که میاد نوشتنم نمیاد.

پ.ن بی ربط: حقایقی که وجود خواهند داشت چه دانسته چشم باز کنی و رنج بودن را بکشی و چه آگاهانه چشم فروبندی و در انتظار وقوعش بلرزی و لحظه شماری کنی

پ.ن بی ربط تر: سرد مثل هوا. مثل خیلی چیزای دیگه  مثل من

/ 6 نظر / 10 بازدید
فراهانی

سلام دوست وبلاگ نویس عزیز،من در حال انجام تحقیقی در زمینه وبلاگ نویسی هستم می شه به وبلاگی که به همین منظور ایجاد شده مراجعه و به پرسش های تحقیق در لینک پرسشنامه آنلاین پاسخ دهید. یک دنیا ممنون http://spreadsheets.google.com/embeddedform?key=tx0roDVhXU3XRwpGc_IgTnQ

ملوس جون

یه چیز دیگه بنویس. این جور نوشته ها فقط فشار آدمو می برن بالا. اونم تا حد بخار بلند شدن از گوش. یه چیز بنویس که آدم می خونه آروم شه.

صبوحی زده

اینا که مهم نیست مهم اینه که ره... سلامت باشه [لبخند]

ملوس جون

کجایی تو؟ نا سلامتی ما یه زمانای دور و درازی با هم دوست جون بودیما!!

ملوس جون

سلام من تو بلاگفا آپ شدم. به زورم که شده باید بیای به من سر بزنی [شیطان]